تور آنتالیا

آنتالیا و جاذبه های دیدنی آن 

1- آبشار دودن

آبشار دودن در شهر آنتالیای ترکیه و  در 28 کیلومتری جاده قدیم آنتالیا- بوردور قرار دارد.  طول این آبشار 40 متر است و سرچشمه ی آن در منطقه کیرک گوزلر در 40 کیلومتری آن قرار دارد، جایی که دو چشمه جوشان پس از طی مسیری کوتاه به رود دودن می ریزند.
 آب،  مسافت 14 کیلومتری در زیر زمین را می پیماید و از طریق گودالی به نام وارساک دوباره بر روی زمین جاری می شود و دوباره پس از طی مسافتی کوتاه در طرف دیگر گودال در اعماق زمین فرو می رود. این آب پس از طی مسافتی 2 کیلومتری از آبریز آبشار دودن بیرون می آید.  بیشترین مقدار دبی آب بعد از سقوط از آبشار 15 متر مکعب در ثانیه است. آب دوباره جاری می شود و با گذر از شهر آنتالیا و طی مسافت 9 کیلومتر به دریای مدیترانه می ریزد.

2- دروازه هادریان

یکی از دیدنی ترین نقاط آنتالیا برای گردشگران دروازه ی هادریان است. نام این دروازه از نام امپراطور روم هادریانوس گرفته شده است. برج جنوبی به نام جولیا سانتا می باشد. نقل است که بلقیس ملکه سبا که به دعوت سلیمان نبی به این منطقه آمده بود از زیر این طاق گذشته و در کاخ آسپندوس سکنی گزیده است. هادریان تنها دروازه ای است که از آنتالیای دوران باستان به جای مانده است. تاریخ ساخت این طاق به 130 سال قبل از میلاد بازمی گردد، زمانی که هادریانوس از شهر آنتالیا بازدید می کند و مردم برای استقبال و خوشامدگویی اقدام به ساخت دروازه می کنند.
 به نظر می رسد این زیباترین دروازه ی پامفیلیاست. بخش فوقانی دروازه دارای سه دهانه است و به جز ستونها که از جنس گرانیت هستند بقیه بنا با سنگ مرمر ساخته شده است. دروازه در سال 1959 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. در کنار دروازه دو برج قرار دارد که قدمت آنها به دوره ی روم باستان بر می گردد. هم چنین هنگامی که دروازه کشف شد 12 نامه برنزی در زیر دروازه پیدا شد که مربوط به کارهای اداری بود. درسال 2017 این نامه ها بین موزه ها و مجموعه ها تقسیم شد که برخی در موزه بریتانیا در لندن و برخی در موزه اشمولین درآکسفورد قرار دارد.

3- دره کوپرولوکه

 این دره در پارک جنگلی ملی آنتالیا واقع شده است. طول این دره 14 کیلومتر است و عمق آن 400 متر می باشد و از لحاظ عمق و باریکی در نوع خود بی نظیر است . در کنار این دره رودخانه کوپر قرار دارد که منبع غنی از ماهیان از جمله قزل آلا است و همه ساله گردشگران زیادی برای دیدن این منطقه بکر و استفاده از غذاهایی لذیذ و متنوع که با ماهی درست می شود به اینجا می آیند.
این منطقه بسیار خوش آب و هواست و مکانی مناسب برای قایق سواری است. پارک جنگی ملی آنتالیا در سال 1973 به عنوان پارک ملی ثبت شده است و وسعت آن 2366 کیلومتر مربع می باشد. این منطقه زیست بوم جانورانی همچون خرس، بز کوهی، خرگوش، روباه و … می باشد.

4- برج هیدیرلیک

 اعتقاد بر این است که امپراطور روم این بنا را در قرن دوم میلادی ساخته و از آن زمان به عنوان فانوس دریایی استفاده می شود. برج از سمت جنوب به جایی می رسد که محل تلاقی دیوارهای شهر با خط افق دریاست. برج 14 متر ارتفاع دارد و متشکل از برج های مدور است. نشانه هایی از کار بازسازی در بخش فوقانی در دوران سلجوقی و عثمانی وجود دارد. مسلمانان معتقدند خضر و الیجا هر ساله در این مکان همدیگر را ملاقات می کنند. در این منطقه جشنواره های بهاری نیز برگزار می شود.

5- مسجد مراد پاشا

مسجد عثمانی نام دیگر این مسجد است .تاریخ ساخت مسجد به سال 1570 بر می گردد. مسجد مراد پاشا یکی از معروف ترین مساجد ترکیه است که به خاطر زیبایی خیره کننده اش شهرت زیادی پیدا کرده و همه ساله گردشگران زیادی از اقصی نقاط جهان از آن بازدید می کنند. مسجد گنبدی بزرگ داررد که بر روی یک ده ضلعی قرار گرفته است. محراب مسجد در جوار منبری قرار دارد که از سنگ مرمر ساخته شده است. هم چنین دیوارهای داخلی مسجد منقش به کتیبه های خوشنویسی است که متعلق به دوران سلجوقیان است. در ساخت ستون های مسجد از سنگ های رنگی استفاده شده که جلوه ای خاص و زیبایی به مسجد بخشیده است.

6- پارک ساحلی کونیا آلتی

صدای امواج و کوهستانهای اطراف دور این پارک  و هم چنین مناظر زیبا و بدیع از جمله ویژگی های پارک ساحلی کنیالتی است. در اینجا سرگرمی های مختلفی وجود دارد. کسانی که با آب میانه ی خوبی دارند می توانند شنا کنند و از ورزش های آبی مانند اسکی روی آب لذت ببرند. خیلی ها ترجیح می دهند برای استراحت به کنار دریای مدیترانه بروند.
شما می توانید چتر و صندلی های کنار ساحل را کرایه کنید و از چشم دوختن به دریا و خنکای نسیم ساحل لذت ببرید. هم جواری کوه و دریا جلوه ی خاصی به این مکان بخشیده است. کوه های بیداگلای از یک طرف و صخره هایی که به صورت معلق در دریا قرار گرفته از چشم اندازهای زیبای این منطقه است.

7- موزه آتاتورک

یکی دیگر از مکان های دیدنی شهر آنتالیا موزه ی آتاتورک است که به افتخار و یادبود او بنا نهاده شده است. این خانه محل تولد بنیان گذار ترکیه مدرن مصطفی کمال آتاتورک است. او در سال 1881 در اینجا متولد شد. او بین سال های 1930 تا 1935 و در جریان سفری که به آنتالیا داشت در این مکان اقامت داشت. بعدها و درسال 1984 وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه این مکان را به یک خانه موزه تبدیل کرد.
 این موزه اطلاعات زیادی راجع به ترکیه مدرن و امروزی به ما می دهد. آنچه که در موزه به نمایش گذاشته شده عتیقه جات، مبلمان،عکس های تاریخی و وسایل آتاتورک است. این ساختمان دارای سه طبقه و یک حیاط است. در سپتامبر 1955، بمبی نزدیک به کنسولگری ترکیه منفجر شد که طی این حادثه موزه آتاتورک نیز آسیب دید.

8- برج ساعت

آخرین بازمانده از 80 برجی که دیوارهای باستانی شهر قدیمی آنتالیا را تشکیل می دادند برج ساعت است. این برج، چهره نمادین آنتالیا است. هنگامی که برای بازدید ازاین برج رفتید حتماً ویژگی های جذاب آن مثل پرچم، ساعت و کتیبه های باستانی را ببینید. هم چنین تقابل مدرنیته و سنت را در هم جواری این برج با رستوران ها و هتل های امروزی می توانید مشاهده کنید. برج ساعت در ورودی منطقه قدیمی و در مرکز شهر آنتالیا قرار دارد. با چند دقیقه پیاده روی به سمت شمال شرقی پارک ها، کافی نت ها، هتل ها و رستوران ها در دسترس شما هستند. با گرفتن تصاویر زیبا از شب های برج، خاطراتی فراموش نشدنی از این مکان برای خود رقم بزنید.