تور بدروم

تور بدروم – شهر بدروم ترکیه و دیدنی های آن

1-آرامگاه هالیکارنوس
شهر هالیکارنوس ، در سال 377 قبل از میلاد مسیح، مرکز و پایتخت استراتژیک امپراطوری بوده است . در همین سال ماسول به فرماندهی رسید و 24 سال بر این شهر و سرزمین های اطرافش حکومت کرد. با فوت ماسول ، همسرش آرتمیس تصمیم گرفت مقبره ای با شکوه برای او بسازد تا یادش برای همیشه باقی بماند.
مجسمه ها و حکاکی های به کار رفته در این بنا به قدری با شکوه و زیباست که باعث شده این آرامگاه به عنوان یکی از هفت عجایب دوران باستان شناخته شود. این آرامگاه بر روی یک سکوی سنگی بنا شده است. همچنین در کنار دیواره ها، تندیس و تمثال خدایان به تصویر کشیده شده است.

2- قلعه ی بدروم

شوالیه های هوسپیتالر در اوایل قرن 15 میلادی این قلعه را بنا کردند. بخش ورودی قلعه مزین به سنگ های مرمر است. این شوالیه ها وظیفه ی پرستاری ونگهداری از زائرین سرزمین مقدس را به عهده داشتند. این قلعه مطابق با قلعه رودس و در زمان حمله مغول به آنتالیا طراحی و ساخته شده است.
سنگ های قلعه بر اثر زمین لرزه تخریب شد. به همین جهت قلعه مورد بازسازی قرار گرفت. پس از مدتی نام شهر از هالیکرانوس به پترونیم تغییر نام داد و امروزه با نام سنت پیتر شناخته می شود. سلطان سلیمان پادشاه عثمانی در سال 1522 این محل را فتح کرد و به دستور او این قلعه به یک مسجد تغییر کاربری داد. این قلعه در طول جنگ جهانی اول به اشغال فرانسوی ها درآمد و آن ها مناره ها را تخریب کردند.

3- جزیره کارا آدا

جزیره سیاه نامی است که ترک زبانان آن را کارا آدا می نامند و به زبان یونانی آرکوس نامیده می شود که در سواحل دریای اژه واقع شده است. ابتدا شوالیه های هوسپیتالر بر این جزیره حکمرانی می کردند تا اینکه در قرن شانزدهم امپراطوری عثمانی زمام امور را در دست گرفت. بین سال های 1919 تا 1932 تحت حکومت ایتالیا قرار داشت تا اینکه بالأخره درسال 1932 طی قراردادی بین ترکیه و ایتالیا به ترکیه بازگردانده شد.
این جزیره در فاصله 6 کیلومتری از شهر بدروم قرار گرفته است. هر ساله قایقرانان و علاقمندان به سفرهای دریایی به این جزیره که بزرگترین جزیره در سواحل بدروم است سفر می کنند. دراین جزیره چشمه های آب معدنی فراوانی وجود دارد که جذابیت زیادی برای مردم ترکیه و جهانگردان دارد. آب این چشمه ها نهایتاً به یک غار می ریزند. نقل است کلئو پاترا فرمانروای مصر برای حفظ سلامتی و زیبایی خود از گل و لای این غار استفاده می کرده است.

4- دروازه ی میندُس
یکی از دو دروازه ی ساخته شده برای تقویت دیوار 7 کیلومتری دور شهر است که توسط کاریا حاکم شهر در قرن 5 قبل از میلاد ساخته شده است. در نزدیکی این دروازه، تعدادی قبر وجود دارد. یکی از قبرها متعلق به شاهزاده کاریا است و بقیه متعلق به سربازان رومی است. برخی از قبرها دارای موزاییک هایی هستند که منقش به تصاویر حیوانات است. دیوارها برای دفاع از شهر و متوقف کردن توپ های دشمن ساخته شده اند.
هم چنین در اطراف دیوار خندق هایی حفر شده است. نقل است که اسکندر بزرگ بسیاری از سربازان خود را به دلیل اینکه از بالای دیوار به این خندق ها سقوط کرده اند از دست داده است. علاوه بر این ناکامی، بسیاری از سربازان، در مقابل دروازه مورد حمله قرار گرفته اند.

5- موزه باستان شناسی زیرآبی

این موزه در سال 1964 درقلعه ی بدروم تأسیس شد. در ابتدا بازسازی قعله در اولویت بود. اما بعدها سالن نمایشگاه ها در فضای موجود ایجاد شد. در حال حاضر 14 نمایشگاه در موزه ی بدروم قرار دارد. همان طور که از نام آن پیداست اغلب آثار موجود در موزه در حفاری های زیر آبی بدست آمده است. سالن همچنین شامل یک آکواریوم است که در دیوار قرار دارد و مدل کوچکی از حفاری های زیر آب است.
همه چیزهایی که بین سالهای 1984 تا 1995 در حفاری ها کشف شده در سالن کشتی شکسته به نمایش گذاشته شده است. قدیمی ترین کشتی غرق شده در قرن 14 قبل از میلاد در سال 1982 در حفاری ها کشف شد. بیش از 10 ورقه ی خالص صمغ، کبالت، فیروزه و اسطو خدوس در این حفاری ها بدست آمد.
حفاری ها نشان داد کشتی دارای دو بادبان با ارتفاع 16 و 5 متر بوده است. هم چنین ظرفیت باربری کشتی 35 تن بوده است. در بررسی های به عمل آمده مشخص شد این کشتی تجاری بوده و شامل شمش های مسی وشیشه ای نیز هست.

6- شهر گومبت

گمبوت تنها دو کیلومتر از شهر بدروم فاصله دارد و به عنوان بخشی از بدروم شناخته می شود. این شهر اکنون مستقل شده و جایگزین خوبی برای گردشگرانی است که از سرگرمی های بدروم خسته شده اند و تنها یک قدم با آن فاصله دارند. شما می توانید زیباترین و بزرگترین هتل ها را در گومبت پیدا کنید.
اغلب خانواده ها، هتل های نزدیک به ساحل را انتخاب می کنند. گومبت دریایی کم عمق و ساحلی طولانی دارد. انواع ورزش های آبی از جمله اسکی روی آب و قایقرانی توسط گردشگران تجربه می شود.در رستوران ها می توانید غذاهای چینی، مکزیکی و هندی را نیز پیدا کنید.

7- بازار بدروم
یکی از نقاط بازدیدی که در لیست گردشگران وجود دارد بازار این شهر است. در بازار می توانید بخشی از زندگی روزانه محلی را ببینید. این نوع بازارهای باز در ترکیه پازار نامیده می شود که منشأ آن از تمدن ایران باستان گرفته شده است. سقف بازار با جلوه های خاصی تزئین شده است شامل دو بازار پوشاک و مواد غذایی است.

غذاهای محلی بدروم مانند مناطقی که محصور به دریای اژه است به سبزیجات و روغن زیتون وابسته است. البته می توانید میوه های تازه و لبنیات محلی را نیز در بازار تهیه کنید. در نظر داشته باشید که گوشت و نوشیدنی در بازار موجود نیست.

8- ساحل شتر

ساحل شتر در انتهای جنوبی خلیج کرجی قرار دارد. با مقداری پیاده روی در کناره های خط ساحلی وارد بندری می شوید که قایق ها در آن پهلو گرفته اند. در اینجا شما می توانید شترها، چند فروشگاه زنانه و همچنین رستوران ها و کافه ها را مشاهده کنید.

هیچ محصولی یافت نشد.