تور کوش آداسی

تور کوش آداسی ترکیه و دیدنی های آن

1-پاموک کاله

در زبان ترکی به معنای قلعه ی پنبه ای است . این قعله از سنگ های تراورتن ساخته شده است.مکانی طبیعی در استان دنیزلی واقع در در جنوب غربی ترکیه است. این منطقه برای معادن کربناتش معروف شده و در نزدیکی دریای اژه و کنار رودخانه مندرز قرار گرفته است به همین دلیل دربیشتر فصول سال آب و هوایی معتدل دارد. در این منطقه 17 چشمه آب گرم وجود دارد که دمای آنها بین 35 تا 100 درجه سانتیگراد است. شهر قدیمی هیراپولیس که در بالای قلعه بنا شده است حدود 2700 متر طول، 600 متر عرض و 160 متر بلندی دارد.

2- اِفسوس
این شهر در ساحل لونیا و در سه کیلومتری جنوب غرب شهر سلوک در استان ازمیر واقع و در قرن 10 پیش از میلاد ساخته شده است. این شهر در سال 263 توسط گتها نابود شد اما دوباره بازسازی شد. ویرانه های افسس جاذبه های گردشگری و محلی فراوانی دارد که شیوه ی دسترسی به آن از دو طریق است. یکی فرودگاه ادنان مندرز و دیگری از بندر کشتیرانی کروز که در 30 کیلومتری جنوب شهر واقع شده است. همچنین افسس یکی از هفت کلیسای آسیا بوده که در کتاب مکاشفه ذکر شده است. این شهر به دلیل همجواری با معبد آرتمیس که یکی از هفت عجایب دوران باستان است شهرت زیادی پیدا کرده است.

3-معبد آرتمیس

نام کمتر شناخته شده ی این معبد، دیانا می باشد که از معابد یونانی است و اشاره به الهه ی آرتمیس دارد. این معبد یکی از هفت عجایب دوران باستان است. در قرن هفتم پیش از میلاد بوسیله ی سیل نابود شد و بیش از نیم متر از شن و ماسه و رسوبات طبقات اصلی را از بین برد. بعد از سیلاب، بقایای عاجی حکاکی شده در کاوش های منطقه ای پیدا شد. باز سازی معبد 550 سال قبل از میلاد آغاز شد و بعد از 10 سال به پایان رسید. در سال 356 قبل از میلاد، هروستراتوس طی یورشی معبد را به آتش کشید اما دوباه معبد بازسازی شد. قبل از جنگ جهانی اول و در حفاری های صورت گرفته توسط دیوید جرج هگارت، سه ساختمان پیوسته در معبد شناسایی شد.

4- مسجد ایسابی
مسجد دارای دو در اصلی در شرق و غرب است و یک فواره در حیاط اصلی دارد. بر روی دیوارهای غربی، کتیبه ها و اشکال هندسی حکاکی شده است. این سازه به طور نامتقان بر روی یک پایه 48 تا 56 متری بنا شده است. همچنین دیوارها از سنگ مرمر ساخته شده است. در داخل حیاط مسجد دوازده ستون گرد قرار دارد. مناره های آجری به صورت هشت ضلعی ساخته شده که یکی از مناره های بخش غربی مسجد به طور کامل تخریب شده است. این مسجد در قرن نوزدهم به عنوان یک کاروانسرا مورد استفاده قرار می گرفت.

5- کلیسای سنت جان
این کلیسا شامل 20 برج می باشد و 3 دروازه دارد. دروازه ی اصلی کلیسا در حصاری از سنگ مرمرقرار دارد. همچنین در قسمت ورودی کلیسا، دو برج مربع شکل با حاشیه های تزیین شده جلوه ای زیبا به مسجد بخشیده است. در بخش غربی، یک شبستان و دو راهرو قرار دارد. در ساخت مسجد از تکنیک ها و فنون های خاص معماری استفاده شده است. همچنین تمام ستون ها مورد بازسازی قرار گرفته اند.

6- جزیره کبوتر

تقریباً هرکسی در ترکیه ، کوش آداسی را با این جزیره می شناسد. گشت و گذار در امتداد بندر بسیار دلپذیر و مطبوع است. عثمانی ها از آن به عنوان یک سربازخانه نظامی استفاده می کرده اند. صبح آرام بخش ، ساحل زیبا و باغ های دلگشا از ویژگی های این جزیره است.

7- جزیره ساموس

بسیاری از مردم ترکیه همه ساله تعطیلات تابستانی خود را با اجاره یک کشتی به سمت جزیره ساموس شروع می کنند. این جزیره، 1200 متر خط ساحلی با دریای اژه دارد. اسطوره شناسان می گویند ساموس، خانه ی قدیمی پوزیدون خدای دریاست. این جزیره توسط حکومت نیمه خودمختار ساموس تحت سلطه عثمانی از سال 1835 اداره شد تا زمانی که در سال 1912 به یونان پیوست. ساموس محل تولد فیلسوف و ریاضیدان یونانی فیثاغورث است.

8- حرم حضرت مریم
در بالای کوه بلبل و در 9 کیلومتری شهر افسوس واقع شده است. نقل است که حضرت مریم آخرین روزهای عمرش را در این مکان سپری کرده است. در واقع حضرت مریم این مکان دور را برای تبلیغ مسیحیت به جای زندگی در مکان های شلوغ برگزید. این خانه نمونه ای از معماری روم باستان است که به طور کامل از سنگ ساخته شده است. خانه دو طبقه ی اصلی دارد که شامل اتاق نشیمن ، اتاق دعا و اتاق خواب است.
امروزه تنها یک بخش مرکزی و اتاقی در سمت راست محراب برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است به همین دلیل بیشتر شبیه یک کلیسا به نظر می رسد. در فضای بیرونی منطقه ای موسوم به آب مریم قرار دارد که در آنجا آب هایی با خواص درمانی در جریان است و همه را سرمست می کند. هر ساله در تاریخ 15 آگوست جشن مسیح در این منطقه برگزار می شود. هم چنین پاپ در سال 1980 از این منطقه دیدن کرد و آن را به عنوان یک مکان زیارتی برای مسیحیان اعلام کرد.

هیچ محصولی یافت نشد.